• Facebook
 • Google+
 • Instagram
 • Twitter

czwartek, 3 grudnia 2015

#92 Święta Bożego Narodzenia - kpina XXI wieku.

święta bożego narodzenia, boże narodzenie, prezenty na święta, co kupić na święta, co kupić dziewczynie, co kupić chłopakowi, przepisy świąteczne, przepisy na świąteczny stół, choinka, grinch, świąt nie będzie, nienawidzę świąt
święta bożego narodzenia, boże narodzenie, prezenty na święta, co kupić na święta, co kupić dziewczynie, co kupić chłopakowi, przepisy świąteczne, przepisy na świąteczny stół, choinka, grinch, świąt nie będzie, nienawidzę świąt
Jeszcze nim w okno zapukał Pan Grudzień, widziałam ozdoby świąteczne na lampach ulicznych; w sklepach pojawiły się czekoladowe mikołaje i cała chmara Bożonarodzeniowego asortymentu rodem z piekła. Stwierdzam, że brakuje jeszcze kolęd w radiu (i mam szczerą nadzieję, że nieprędko się pojawią). Jeśli słyszę rozmowy w autobusie, dotyczą one właśnie odnośnie nadchodzących świąt. „A bo to prezenty trzeba kupić” jojczy jedna pani, a druga jej wtóruje „No, ja też nie wiem co mogłabym dać wnukom.”. Wraz z pierwszym grudnia, na grupach facebookowych pojawiła się cała chmara postów świątecznych. Niektórzy mieli falstart jeszcze w listopadzie, ale na nich psy wieszano na innych portalach. Niemniej, przez ostatnie dwa dni (dzisiaj już trzeci dzień) jestem atakowana przez takie oto nagłówki:
święta bożego narodzenia, boże narodzenie, prezenty na święta, co kupić na święta, co kupić dziewczynie, co kupić chłopakowi, przepisy świąteczne, przepisy na świąteczny stół, choinka, grinch, świąt nie będzie, nienawidzę świąt
Zrób prezent samodzielnie. Jak modnie ozdobić choinkę. Top 30 prezentów na święta. Co możesz kupić dziewczynie. Modne prezenty. Bądź modna na święta. Święta na fotografii (to mnie śmieszy. Dopiero trzeci grudnia, a już zdjęcia choinek, bombek; jeszcze brakuje wigilijnego stołu).  

Cała ta szopka trwa już drugi dzień, zaczyna się trzeci (nie liczę listopada)
i prawdę mówiąc, chromolcie się swoimi świętami. 

Ostatnie dwa dni spoglądam na wystawy sklepowe, na ubrania, na kolorowe świecidełka i choinki; patrzę na zabieganych ludzi, którzy zasuwają codziennie do pracy między innymi po to, by móc bliskim kupić prezent. Ubranie z H&Mu, albo iPhona, albo tablet, albo PlayStation, albo mnóstwo innych rzeczy, na które odkładamy przez dłuższy czas lub bierzemy nadgodziny. Do tego na każdym rogu macha do nas ktoś przebrany za Mikołaja - dość nieudolnie, bo byle jaka broda, byle jak wypchany brzuch, byle jaki uniform. Takie są te święta: byle jakie; byleby były. W końcu wolne, co nie? święta bożego narodzenia, boże narodzenie, prezenty na święta, co kupić na święta, co kupić dziewczynie, co kupić chłopakowi, przepisy świąteczne, przepisy na świąteczny stół, choinka, grinch, świąt nie będzie, nienawidzę świąt
Dla młodych pokoleń, jak widzę na blogosferze, najważniejsze są właśnie prezenty (i wolne). Chociażby post-lista „Co można kupić dziewczynie”, czyli „już wiesz co chcę na święta”. Zimowo-świąteczne kreacje prosto z wybiegu prywatnej łazienki, mające zachwycić koleżanki w szkole i oburzyć emerytki w kościele. Nie zapomnijmy o całej serii wypieków, aby stół uginał się od przepychu, a waga po świętach rozpędzała się do setki w trzy sekundy. święta bożego narodzenia, boże narodzenie, prezenty na święta, co kupić na święta, co kupić dziewczynie, co kupić chłopakowi, przepisy świąteczne, przepisy na świąteczny stół, choinka, grinch, świąt nie będzie, nienawidzę świąt
Współcześnie mamy świat napędzany konsumpcjonizmem. Kupisz telefon w tym roku, w następnym będzie jeszcze lepszy model i zaczniesz na niego zbierać pieniądze. Cokolwiek kupisz teraz, za rok będzie jeszcze lepsze (i droższe)! Chodzisz do pracy i bierzesz nadgodziny by spełniać swoje zachcianki (jeśli jesteś „singlem”) i swoich bliskich (jeżeli odnalazłeś „drugą połówkę” i być może masz z nią dzieci). Masz coraz mniej czasu na odpoczynek, na to, by żyć. Kupujesz mnóstwo czasoumilaczy, ale nie masz kiedy z nich korzystać. Nie masz czasu by żyć, a kiedy będziesz żyć, nie będziesz mieć pieniędzy by żyć godnie; a co jeszcze bardziej przerażające, zobaczysz, jak samotny jesteś. święta bożego narodzenia, boże narodzenie, prezenty na święta, co kupić na święta, co kupić dziewczynie, co kupić chłopakowi, przepisy świąteczne, przepisy na świąteczny stół, choinka, grinch, świąt nie będzie, nienawidzę świąt
Znaczna część społeczeństwa nie wie, że niektórzy te święta spędzają samotnie, pominięci przez zabiegane dzieci i wnuki. W momencie kiedy wypadli z wyścigu szczurów i znaleźli czas, by żyć, ich życie w pewnym sensie się skończyło. Świat o nich zapomniał (poza ZUSem). Pewna część społeczeństwa zdaje sobie z tego, ale jest zbyt zmęczona i uznaje święta za jedyny moment, kiedy może odetchnąć od zgiełku i wyścigu szczurów. Powtarzają sobie, że nadal mają czas. Zastanów się, kiedy ostatni raz odwiedziłeś swoich rodziców? Czy zaprosiłeś ich by przysiedli się do wigilijnego stołu? Powiedz, tak szczerze, kiedy odwiedziłeś dziadków sam z siebie? Nie tylko dla pieniędzy, ale dla spędzonego z kimś czasu? 

Ludzie to nie sprzęt, po nowym roku nie będzie kolejnego modelu.
Ludzie to nie sprzęt, bo nie można go naprawić, a wyrzucić nie ma lekko.


Pomińmy proszę fakt, że Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie, kościelne. Święto, gdzie „świętujemy” narodziny Boga. Dla zagorzałych nastoletnich ateistów karą jest to, że muszą iść na mszę, ale prezenty to chętnie odpakują.
święta bożego narodzenia, boże narodzenie, prezenty na święta, co kupić na święta, co kupić dziewczynie, co kupić chłopakowi, przepisy świąteczne, przepisy na świąteczny stół, choinka, grinch, świąt nie będzie, nienawidzę świąt

6 komentarzy:

 1. Nie chcę nic mówić, ale z rana 1 listopada zapukała w ekran mojego telewizora reklama świąteczna. A pomyśleć, że jeszcze kilkanaście godzin wcześniej z każdej sklepowej witryny wyglądały wiedźmy, kosciotrupy, wampiry j dynie.
  Frozenka

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście istnieją ludzie chorzy, samotni i biedni, ale istnieją niezależnie od pory roku. Nie można życia spędzać na umartwianiu się losem innych. Boże Narodzenie to piękny czas, więc wcale mi nie przeszkadza, że ta świąteczna atmosfera trwa jak najdłużej. Oczywiście nie wyobrażam sobie, abym mogła spędzać święta bez rodziców, teściów i babci. W Wigilie nikt z mojej rodziny nie pozostaje sam.
  www.nieobliczalna.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie o to apelowałam: byśmy pamiętali o bliskich w święta. Nie mówię o umartwianiu się nad całym światem, ale nad tymi, którzy są blisko nas.

   Usuń
 3. Początkowo czytając miałem oponować. Ale teraz zrobię dygresję. Kiedyś i to nie za czasów moich prapradziadków - święta trwały _po_. Kiedyś też mnie to wnerwiało, już zaduszki a na witrynach sklepowych choinki. Teraz jest to po prostu okres przedświąteczny. Po świętach - praca, zamknąć rok (obrachunkowy nieco później), wyrobić się ze wszystkim, a nie na chilloucie dojechać do nowego roku.

  Mam jednak "ale". Nie wszystkie osoby nie mające partnera są samotne. Te osoby, które czują się samotne, o których pędzący świat zapomniał jest o dziwo niewiele. Przerażającą dużą grupę stanowią ludzie, którzy całe życie ciężko pracowali na to, by w pewnym momencie bliscy, przyjaciele, kumple, znajomi zwyczajnie się odwrócili. Nie jest za późno mogą się zmienić i nie być samotnym nie tylko w okresie świątecznym. Tylko muszą to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalizuję, ale to dla lepszego zarysowania konturów problemu. Tak jak nie każdy singiel jest samotny, tak nie każdy w tłumie nie jest samotny. Wiesz, może mnie też kiedyś czeka takie podejście? Chociaż nie, mnie już teraz to ni grzeje, ni ziębi. Cieszę się na czas z rodziną, i w sumie to wszystko. Bez rewelacji. Łał, prezenty.

   Usuń
  2. I chyba o to w tym chodzi - o celebrowanie wspolnych chwil. Moze. To sie zmienia w czlowieku. W danym momencie jest potrzeba wspoldzielenia, w innym nie ma. Kiedys odczuwalem te potrzebe wspolnie spedzonego czasu na swieta, od lat wykorzystuje ten czas dla siebie.

   A co do generalizacji - spoko, to jest wpis, a nie opracowanie naukowe. Tam gdzie widze moim zdaniem luke napisalem ;]

   Usuń

Współpraca


Adres e-mail

Pani.Kotelkova@gmail.com

Gadu-Gadu

10183085

Tak, nadal korzystam z komunikatora.